0 850 303 06 99 [email protected] Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı - İzmir

Instagram Reklamı İçin Görsel İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram en sevilen ve en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri oldu. Özellikle reklam verme özelliği de geldikten sonra markaların da önemli bir pazarlama kolunu oluşturmaya başladı. Peki Instagram reklamlarında nelere dikkat etmeliyiz?

Görsel Seçimi

Ulaşmayı hedeflediğiniz kitle ile alakalı, onların ilgisini çekecek bir görsel seçmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca görselde firmanızın logosu ve eğer satış yapıyorsanız, satışını yaptığınız ürünleri de bulundurabilirsiniz. Bunun yanında çok karmaşık görseller yerine amacınızı vurgulayacak sade görselleri tercih edebilirsiniz. Bu, hedef kitlenizin vermek istediğiniz mesaja odaklanmasını sağlayacaktır.

Görselin Kalitesi

Alakalı görseli seçerken kalite anlamında en önemli nokta olan görsel çözünürlüğüne mutlaka dikkat etmelisiniz. Tavsiye edilen görsel boyutu 1080×1080 pixeldir. Çözünürlüğü düşük bir görselde, fotoğraf veya resim net olarak görüntülenemeyeceğinden bu durum kullanıcıların markanızı “profesyonellikten uzak” olarak algılamalarına sebep olur.

Görsel – Marka İlişkisi

Görselinizde logonuzu kullanabilirsiniz demiştik. Bunu dışında görsele bakıldığında akıllara istemli veya istemsiz olarak markanızın gelmesi için markanızın renklerini veya markanızı ifade eden bir simge tercih edebilirsiniz.

Reklam Açıklamaları

Reklam açıklama kısmında yapılan hatalardan biri açıklama kısmına bağlantı eklemek. Instagram, reklamınızı oluştururken halihazırda bir bağlantı eklemenize izin verdiği için ayrıyeten açıklama kısmına bağlantı eklemeniz ürün veya marka hakkında yapacağınız açıklamadan çalmak demek bir anlamda. Çünkü reklamın altında yer alan açıklama kısmı en fazla 175 karakter olabilir. Bağlantı adresi eklemeden ürün veya markanızla ilgili yapacağınız öz ve net açıklamalar gayet yeterli olacaktır.

Konsept Odaklı Olmak

Sürekli olarak kendini geliştiren Instagram, artık hem hikayeler şeklinde hem de albüm ve video şeklinde paylaşımlara izin veriyor. Instagram’ın bu avantajlarından yararlanarak aynı konsept bazında belirli aralıklarla paylaşım yaparak hikaye örgüsü oluşturabilirsiniz. Böylece kullanıcıların ilgisini çekerek markanızı veya ürününüzü incelemelerini sağlayabilirsiniz.
Reklamlarınızın görsel anlamda kullanıcıya hitap etmesi için yukarıdaki maddelere özen göstermelisiniz. Hem reklam anlamında hem de marka algısı anlamında markanıza büyük katkılar sağlayacaktır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + twelve =