0 850 303 06 99 [email protected] Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı - İzmir

İnfluencer Marketing’de Yeni Trend; Mikro Influencer

İnfluencer marketing sektörü dünya genelinde son 5 yılda 6 kat büyüdü ve 10 milyar dolarlık hacme ulaşmış durumda. Araştırmalara göre 10 milyar dolar büyüklüğe erişen influencer marketing 2021’de yüzde 50 büyüme ile 15 milyar dolara ulaşacak gibi gözüküyor. Bu büyük influencer pazarı içinde en yeni trend ise Mikro İnfluencerlar ! Markalar influencer marketing yaparken doğrudan hedef kitleye seslenen mikro influencer’ları tercih etme eğilimindeler. Peki kim bu mikro influencerlar?

Mikro influencerlar 3K- 5K arası takipçili, etkileşim oranı yüksek, küçük ama etkili hesaplar. Mikro İnfluencer’lar diğer çok takipçili influencerlara  nazaran sosyal mecralarda alanlarında uzman ve sosyal medyayı aktif kullanan kişilerdir. Reklamlarda ünlü kullanımına güvenin azalmasıyla, sosyal medyada Mikro İnfluencer’ların her geçen gün daha önemli hale gelmeye başladığını sahip söylemek yanlış değil.

Yapılan araştırmalarda takipçisi sayısı 15 bin civarında olan mikro influencerlar, takipçi sayısı 1 milyondan fazla olan Makro İnfluencerlara oranla Instagram’da 3, Youtube’da 4 kat daha fazla etkileşim alıyor. Mikro İnfluencerların reklam yapıyor gibi davranmak yerine daha doğal yöntemlerle ve kendi tarzlarıyla  ürünü ve hizmeti tanıtmalarının daha etkili olduğu vurgulanıyor. Aynı zamanda niş bir hedef kitleleri olduğu için doğru ve etkili  reklam pazarlaması yapılabiliyor.

SADAKAT ARTIYOR

İletişimleri daha kuvvetli olan mikro influencerlar takipçileri ile çift yönlü iletişim sağlıyor. Takipçilerinden gelen sorulara geri dönüş yapabilme ihtimalleri çok daha yüksek. Bu durum,  hem takipçilerin influencerlara  hemde markaya olan sadakati arttırıyor.

Daha az kitleye samimi bir şekilde hitap edince satın alma kararları pozitif yönde etkileniyor. Çok takipçisi olan influencerlara nazaran önerdikleri ürüne daha çok güven sağlanıyor ve ürünün satış oranları güvene dayalı bir şekilde artış gösteriyor. Yaşadığımız bu dijital çağda, mikro influencerların sponsorlu içeriklerinin az olması,  ürüne ve markaya yönelik şüpheleri azaltıyor. Yaptıkları reklamın  potansiyelini ve güvenirliğini olumlu yönde etkiliyorlar.

İstatistiklere  göre mikro influencerlar sosyal medyada takipçileriyle 22 kat daha fazla etkileşime giriyorlar. Bu da reklam kampanyalarına olumlu olarak yansıyor. 2022 yılı içerisinde mikro influencerların daha çok ön plana çıkması bekleniyor.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven − three =