0 850 303 06 99 [email protected] Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı - İzmir

SOSYAL MEDYA KULLANICILARINI ETKİLEYEBİLECEĞİNİZ INFLUENCER MARKETING

Türkçemizde ‘’etkileyici’’ anlamına gelen Influencer kelimesi, günümüzde dijital dünyanın gelişmesi ve hayatımızın bir parçası olmasıyla birlikte sıkça kullandığımız kelimelerden biri haline gelmiştir.

Zamanla internet üzerinde geçirdiğimiz süreler arttı. Bu artış, alışkanlıklarımızı ve davranışlarımızı etkilemiştir. Öyle ki almak istediğimiz bir ürün hakkında sosyal medya platformlarındaki yorumları araştırıyor; hatta bizler de değerlendirmelerde bulunuyoruz. Ürün ve hizmetlerin sosyal medya platformlarında irdelenmesi sonucu sosyal medya kullanıcıları hem satın alma alışkanlıklarını etkileyen, hem de diğer kullanıcılardan etkilenen konumda yer alıyorlar. Bu süreçte tüketici alışkanlıklarını yoğun olarak etkileyen sosyal medya kullanıcılarına ‘Influencer’ diyoruz. 

Influencer; Instagram, Youtube gibi dijital medya kanallarında insanların ilgi ve güvenini kazanarak yüksek takipçi kitlesine sahip olan, sahip olduğu kitleyi kendi yaşam stili ve davranışlarını aktarmasıyla etkileyebilen kişidir. Influencerlar halkın tanıdığı ünlü kişilerden, bir alanda profesyonel olan veya olmayan, herhangi bir ilgi alanıyla ilgilenen popüler kişilerden olabilir. Takipçiler ise Influencer’a inanır, paylaşımlarına güvenir ve deneyimlerinden etkilenerek faydalanırlar.

Dijital medya üzerinden hızlı ve kolay şekilde etkileşim kurulabileceğini gören firmalar geleneksel reklamcılık türlerine yoğunlaşmak yerine gelişen ve her geçen gün daha çok kullanılan  dijital medya çalışmalarına yoğunlaşmaya başladı. Influencer Marketing yani bir başka deyişle Etkileyici Pazarlama, dijital medya kanallarında kitleleri etkileme, takipçileri tarafından deneyim veya paylaşımlarına güvenme ve en önemlisi de hitap ettiği kitlenin satın alma davranışlarını etkilemeyi baz alan bir pazarlama türüdür. 

Influencerlar, reklam verenlerin ürün ve hizmetlerini kendi oluşturdukları içeriklerde deneyimlerini de ekleyerek takipçileriyle paylaşırlar. Paylaşımlar sonucu takipçi kitlesindeki bilinirliği artırırken aynı zamanda beğeni, paylaşım ve yorumlarla ürün ve hizmetin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlarlar. Böylece daha fazla etkileşim ve dönüşüm meydana gelir.

Neden Influencer Marketing kullanmalıyız diye soruyor olabilirsiniz. Gelin birlikte neden bu pazarlama türünü seçmemiz gerektiğine ve avantajlarına göz atalım.

Ünlü ve bilinen kişiler, tüketicilerin satın alma davranışını olumlu olarak etkilediği için geçmişten günümüze kadar geleneksel reklamcılık yönteminde kullanılmıştır. Günümüzde ise geleneksel reklamcılıktaki gibi, dijital dünyada bilinirliği olan ve geniş takipçi kitlesine sahip olan kişiler ürün ve hizmet tanıtımı yaparken aynı zamanda kendi deneyimlerini paylaşarak tüketicilerin satın alma davranışlarına doğrudan etki edebilir.

Influencer Marketing türü tüm pazara hitap etmek yerine, influencerlar aracılığıyla potansiyel müşterilere yönelik pazarlama çalışmaları yürütür. Bu sayede hedef kitlenizle uyumlu bir kitleye sahip influencer ile çalışarak potansiyel müşterilere yönelik daha verimli dönüşüm ve aksiyonlar alabileceğiniz çalışmalar yürütebilirsiniz. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken bir nokta var ki; çalışacağınız influencer’ı ve sahip olduğu kitleyi hedeflerinize uygun olup olmadığı konusunda araştırmalısınız. Aksi takdirde yürüteceğiniz çalışma fayda sağlamak yerine size zarar verecektir.

Bilinen ve geniş takipçi kitlesine sahip olan influencerlar, kendi hesaplarında  ürün ve hizmetlerinizin bulunduğu paylaşımlar yaparak markanızın ve ürünlerinizin geniş kitleler tarafından görünmesini ve bilinirliğinizin artmasını sağlarlar. Ayrıca arama motorları sosyal medyadaki içerikleri de baz aldığı için internetteki görünürlüğünüzün de artmasını sağlayabilirsiniz. 

Sonuç olarak, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak, bilinirliğinizi ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşarak dönüşüm sayınızı artırmak gibi amaçlarınıza ve hedef kitlenize uygun bir influencer ile çalışarak hedeflerinize başarıyla ulaşabilirsiniz. Gelişen ve her geçen gün kendini yenileyen  dijital dünyaya ayak uydurabilmek ve dijital dünyanın sağladığı imkanları fırsata çevirerek hedeflerinize daha verimli yollarla ulaşabileceğinizi unutmayın. 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + seventeen =