0 850 303 06 99 [email protected] Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı - İzmir

Çalışma Süreci İzleme (Uptime Monitoring) Nedir?

Web sitesi çalışma süreci (uptime) nedir?

Sahip olduğunuz internet sitesinin kararlı ve düzenli çalışmasını istiyorsanız sitedeki her şeyin her zaman doğru şekilde çalıştığını kontrol ediyor olmanız gerekir. Uptime monitoring (çalışma süreci izleme) internet sitenizin çalışma sürecini izlemeniz anlamına gelmektedir. 

Hosting sektöründe sıkça duyabileceğiniz Uptime kelimesi; bir sistemin  aktif, erişilebilir ve çalışır halde bulunma süresidir. Bu sürenin % ile ifade edildiği orana uptime oranı denmektedir ve sistem güvenirliğinin bir ölçüsüdür. Uptime kelimesinin tam zıttı olan downtime ise sistemin kapalı kaldığı ve kullanılmadığı dönemleri ifade eder. 

Web sitesi çalışma süreci (uptime) neden önemlidir? 

Sunucular; sürekli internete bağlı olan, diğer ağ bileşenlerinin erişebileceği ve sitenizin çalışması için gerekli yazılımları barındıran birimlerdir. Siz tarayıcınızda herhangi bir internet adresini aradığınızda aslında sürekli olarak internete bağlı başka bir sunucu içerisindeki bilgilere ulaşıyorsunuz. Peki ya sürekli internete bağlı olan bu sunucu herhangi bir nedenle kapanır veya erişilemez olursa ne olur? Maalesef aradığınız veya bağlanmak istediğiniz internet sitesine erişemez ve site içerisindeki bilgileri görüntüleyemezsiniz.

İnternet sitenizde meydana gelebilecek herhangi bir kesiklik veya bağlantı kopması gibi problemler  hem maddi hem de marka değeriniz üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır. Bu nedenle internete bağlı olan, uptime oranı yüksek iken downtime oranı düşük olan, sürekli çalışan ve erişilebilen bir internet sitesine sahip olmak çok önemlidir.

Çalışma süreci izleme nedir? 

Uptime Monitoring bir sistemin ne kadar süre çalıştığını gösteren küçük bir uygulamadır. Uygulama bilgisayar kodunda yazılır ve belirli bir hedef internet sitesini ziyaret ederek çalışır. Çalışma süreci izleyicisi internet sitesine giriş yaparak tüm sistemlerin düzgün çalışmasını sağlar.

Birkaç farklı sürümü olan çalışma süreci izleyicisinin bazıları çok karmaşık iken bazıları ise basit ve ücretsiz. Yüksek trafik gibi ekstra özellikler içeren daha gelişmiş çalışma süreci izleyicileri de mevcuttur. Hiper ziyaretler ise sistemde hata tespit edildikten sonra planlanan ek ziyaretlere denir.

İyi bir uptime oranı ne olmalıdır?

İnternet sitenizi gözlemiliyor, kontrol ediyor ve uptime oranını biliyorsunuz fakat bunun yeterli olup olmadığını bilmiyor musunuz? Avrupa ve Amerika’da genellikle %99.90 ve üzeri uptime garanti eden firmalar tercih edilirken bu durum ülkemizde %99.5 olarak kabul edilebilir. Son zamanlarda ülkemizdeki sunucu ve hosting alanındaki gelişmeler ve büyümeler sayesinde benzer oranları yakalayabileceğimizi düşünüyoruz.

En iyi 3 web sitesi çalışma süreci izleme ve ölçme aracı:

  1. Editörün Özel Seçimi: Uptime Coach

Kişisel/Bireysel kullanıcılar için oldukça yeterli olabilecek Uptime Coach ücretsiz plan ile 10 adet web sitesini 5 dakikada bir izleyerek kontrol sağlayabilirsiniz. 

Ücretsiz plana ek olarak gelişmiş özelliklerin bulunduğu Basic, Professional ve Ultimate planları ile web sitenize dair daha fazla izleme yapabilir ve kontrol sağlayabilirsiniz. 

SSL Sertifika kontrolü sayesinde web sitenizdeki verileri şifreleyerek üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesi engellenir. Response Time Kontrolü ile sistemlerin aramalara ne kadar süre içinde yanıtladığını ölçer. Kullanıcıların web sitenize ulaşabilmesi için gerekli olan sanal adres olan Domain (Alan Adı) süresi bittiğinde web siteniz erişilemez hale gelir. Domain Bitiş Süresi Kontrolü ile bu durumu öngörebilir ve kontrol altına alabilirsiniz. 

  1. Pingdom

SolarWinds tarafından satın alınan Pingdom, küçük ve orta ölçekli işletmeler için güçlü bir web sitesi izleme hizmetine sahiptir.

Pingdom, web sitenizde neler olduğuna dair kapsamlı bir izleme sağlayabilmek için sentetik ve gerçek kullanıcı izleme seçeneği sunuyor. Ayrıca her iki izleme seçeneğinin özelliklerini kurumsal planlarınızla da birleştirebiliyorsunuz.

Pingdom ile web sitenizi her 60 saniyede bir izlerken, sentetik izleme özelliği ile de 100’den fazla konumdan çalışma sürecini kontrol edebilir, sayfa analizi yapabilir. Gerçek kullanıcılarınızın hangi tarayıcılarda, hangi cihazlarda veya hangi coğrafi konumlarda web sitenizi nasıl deneyimlediğine dair ayrıntılı bilgiler sunabilir. 

  1. UptimeRobot

Web sitesi izleme hizmeti için henüz para harcamak istemiyorsanız Uptime Robot tam da size göre ücretsiz bir plan sunuyor. Ücretsiz plana ek olarak daha gelişmiş özelliklerin yer aldığı profesyonel hizmet aboneliği de bulunmaktadır.

Bulut tabanlı bir sisteme sahip ve en fazla 50 web sayfasını her beş dakikada bir izleyerek sizin kontrol etmenize gerek kalmadan 7/24 kontrol edebilir.

Sadece çalışma sürecini izlemekle kalmıyor, ayrıca izlenen sayfalardan herhangi birisi yanıt vermeyi durdurduğunda sizi e-posta yoluyla uyarıyor. 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 2 =