0 850 303 06 99 [email protected] Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı - İzmir

Ücretsiz Olarak WordPress Blog Kurulumu

Son zamanların en popüler hobisi, blog kurmak. Tabii hobi ile sınırlı kalmayıp ister freelance olarak çalışın isterseniz bir işletme olun, blog olmazsa olmaz bir kanalınız. Hem pazarlama açısından hem de kullanıcılarınıza veya müşterilerinize işinizin erbabı olduğunu göstermek için oldukça işlevsel olan blog nasıl kuruluyor peki?
WordPress dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden biri. Bu nedenle, bu yazımızda WordPress blog kurmanın inceliklerini anlatacağız.

Blog Konusu Seçimi

Öncelikle ne tür bir blog açacağınızı ve blogunuza uygun bir domain adı belirlemelisiniz. Modadan sağlığa iş hayatından hobiye kadar pek çok konu var.

WordPress.com’a Kayıt Olun

WordPress üzerinden ücretsiz olarak blog kurabilmek için öncelikle WordPress’e kayıt olmanız gerekiyor. Bu işlem oldukça basit. “Create YourWordPress Blog Now” seçeneğine tıklamanız yeterli!
Daha sonra açılan pencerede size sorulan bilgileri doğru bir şekilde doldurun. Bu bilgiler arasında blog adresiniz de var. Bu adresiniz bir kullanıcının herhangi bir siteye girmek istediğinde adres kısmına yazdığı şekilde olmalı. .com, .net gibi kendi alan adınızı da kullanabilirsiniz tabii ki. Tüm bilgileri doldurduğunuzda “Create Blog (Blogumu Oluştur)”u tıklayabilirsiniz.
Son olarak size e-posta adresinizi doğrulamanız için gönderilen doğrulama postasını onaylamanız gerekecek.

Blogunuzu Kurabilirsiniz

Doğrulama mailini onaylayıp aktif ettikten sonra karşınıza gelen ekranda siteniz için başlık ve etiket girmeli ve blogunuzun dilini belirlemelisiniz.

Tema Seçimi

Sırada blogunuz için tema seçimi var. Kod bilmenize hiç gerek yok. Görsel olarak beğendiğiniz bir temayı seçebilirsiniz. Bu arada ücretli ve ücretsiz olarak ayrılıyor temalar. Seçtiğiniz blog temasını önizlemeye tıklayarak sitenizin nasıl görüneceğini görebilirsiniz. Seçtiğiniz temanın görüntüsü üzerinde de değişiklikler yapabilirsiniz.

İlk Yazınızı Yayımlayın

Temanızı da seçtikten sonra WordPress sizi ilk yazınızı yayımlamanız konusunda yönlendirecek. Sizi yönlendirdiği ekranda text (düz metin), photo (fotoğraf), video (video), quote (alıntı) ve link (bağlantı) seçenekleri yer alıyor.
Basitleştirilmiş Microsoft Word uygulamasına benzeyen metin editörüne ilk yazınızı girebilirsiniz. Yukarıdaki kısımdan yazınızı kalınlaştırabilir, italik yazabilir, belirli yerlere link, görsel ve video ekleyebilirsiniz.
Girdiğiniz yazıya uygun başlığı da ayrı olarak en üstteki kutuya girebilirsiniz. O kutunun altında yer alan URL’nin yazdığı kısımda da temel kısma dokunmadan bu yazınıza özel kısmını kendiniz belirleyebilirsiniz.
Bir de “öne çıkarılmış görsel” seçeneği var. Bu da tüm yazılarınız blog ana sayfanızda listelenirken her bir yazınıza için yazı linki ile beraber listelenecek görsel demek. Alakalı bir görseli öne çıkarılmış görsel olarak ekleyebilirsiniz.

Yazıyı Yayınlama

Her şey hazır olduğuna göre “Publish/Yayınla” kısmına gönül rahatlığı ile tıklayabiliriz. Korkmayın, yazınız yayınladıktan sonra da üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Değişikliği yaptıktan sonra “Update/Güncelle” seçeneğini tıklayabilirsiniz.
Bundan sonra yapmanız gereken sisteme kullanıcı adı ve parolanız ile girerek bu işlemi sürekli tekrarlamak.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × two =