0 850 303 06 99 [email protected] Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı - İzmir

Son Zamanların Popüler Pazarlama Sistemi Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Nedir?

Son zamanlarda internette sıkça gördüğümüz ‘’Affiliate’’ kelimesinin ne anlama geldiğine bir bakalım. Satış Ortaklığı anlamına gelen bu terim aslında bir pazarlama sistemidir. Satış Ortaklığı Pazarlaması; bir kişi veya bir işletmenin kendi online platformlarında başka bir markaya ait ürünü veya hizmeti tanıtması, reklamını yapması ve her başarılı ürün veya hizmet satışı karşılığında belirli oranda reklam geliri kazanmasıdır. Bu pazarlama türü doğrudan satın alma dönüşümünü amaçladığı ve daha yüksek dönüşümler elde ederek daha fazla reklam geliri vadettiği için reklam yayıncıları açısından önemlidir. 

Affiliate Marketing, satın alma dönüşümünü amaçladığı için ziyaretler yerine gerçek müşteriler için ödeme yapılır. Bu müşterilerden elde edilen kazançlar için satış Ortaklığı Pazarlamasının sunduğu birkaç ödeme yöntemi vardır. Genellikle, satış başına sabit bir ücret veya belirli oranda yapılan Satış Başı Maliyet (CPS), reklam tıklamaları ile web sitesine gelen kullanıcı trafiği için ödeme yapılan Tıklama Başı Maliyet (CPC), müşterilerin form veya anket doldurma gibi eylemleri tamamladığında yapılan Eylem Başı Maliyet (CPA), onaylanan her bir müşteri için yapılan Müşteri Yaratma Maliyeti (CPL) gibi ödeme şekilleri kullanılır. 

 Satış Ortaklığı Pazarlamasının avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Anlaşma yapabileceğiniz kişi, marka veya işletmeleri ortaklık programları sayesinde bulabilirsiniz. Genellikle, bu ortaklık programlarına katılmak için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmediği gibi katılma koşulları uğraştırıcı değildir, kolay bir şekilde katılabilirsiniz.

Ürün veya hizmet oluşturmanıza, kargo, ürün iadesi gibi işlemlerle uğraşmanıza gerek yoktur. Sadece ortaklık yaptığınız markanın oluşturulan ürün ve hizmetlerini tanıtmaktan ve satış yapılmasını sağlamaktan sorumlu olursunuz. 

Tanıtım ve reklam yapacağınız, satın almasını istediğiniz bir kitlenizin olması gerekir. Bu kitleyi edinmek kolay olmadığı gibi zaman alan bir süreçtir.

Özel bir eğitim veya sertifikaya ihtiyacınız olmasa da başarılı olmak istiyorsanız internet pazarlamacılığına dair bilgi sahibi olmalı ve kendinizi bu alanda geliştirmelisiniz.


Sonuç olarak satış ortaklığı ya da bir başka deyişle Affiliate Marketing doğru kurgulandığında önemli kazançlar elde edebileceğiniz bir sistemdir. Affiliate Marketing projelerinizi dijital pazarlama kanallarını daha etkin kullanarak geliştirebilirsiniz. Projeleriniz veya İnternet siteleriniz için profesyonel destek almak isterseniz dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen + 7 =