0 850 303 06 99 [email protected] Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı - İzmir

Türkiye’de Dijital Reklam Yatırımları Hızla Artıyor: Dijital Reklamcılık Neden Önemli?

Dijital Reklamcılık Neden Önemli?

Dijital reklamcılık, internet kullanım oranlarının tüm dünyada rekor seviyeye ulaştığı günümüzde marka bilinirliği ve tanıtım için en çok tercih edilen yollardan biri haline geldi. Küçük ve büyük tüm işletmeler ile markalar, marka değerlerini ve bilinirliklerini dijital reklamlar ile artırma yolunu seçmiş durumda. Bu da dijital reklam yatırımlarının sürekli olarak artması anlamına geliyor.

Konuyla ilgili olarak, IAB Türkiye ülkemizde 2018’in ilk yarısına dair dijital reklamcılık yatırımlarına ait verileri açıkladı. Ortaya çıkan tablo tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu alanda büyük bir artış yaşandığı yönünde.

Türkiye’de Dijital Reklamcılık Yatırımları

2018’in ilk 6 ayına dair yapılan dijital reklam yatırımlarını inceleyen IAB Türkiye, yatırımların 2017’nin ilk altı aylık raporuna kıyasla %14 oranında artış göstererek 1.213 milyon TL’ye ulaştığını bildirdi. Gösterim ya da tıklama bazlı reklam yatırımları 500 milyon TL’ye ulaşarak display reklamlar kategorisinde en büyük payı elde eden reklam türü oldu.

Ayrıca video reklam yatırımları %27’lik bir büyüme oranıyla 156 milyon TL’ye ulaşırken, native reklam yatırımları 48 milyon TL; ücretli sıralama yatırımlarını içeren arama motoru reklam yatırımlarının büyüklüğü ise 444 milyon TL olarak raporlandı.

621 milyon TL’ye çıkan mobil reklam yatırımlarında ise 205 milyon TL ile sosyal medya reklamları en büyük paya sahip olarak dikkat çekti. Verilen sosyal medya reklamlarının %77’si mobil cihazlarda yer aldı.

Dijital reklamcılığın önemine ve gelişimine vurgu yapan  IAB Türkiye Başkanı Dr. Mahmut Kurşun, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“2017’de küresel ölçekte dijitalin televizyonu geçerek en büyük mecra konumuna ulaştığını biliyoruz. Bu bağlamda ülkemizde ilk 6 ayda yine çift haneli büyüme elde edilmiş olması önemli. İkinci yarıda yaşanan dalgalanma nedeniyle biraz yavaşlama beklenebilir. Ancak bu tür dönemlerde reklam yatırımını durdurmayan markaların orta-uzun vadede kazançlı olacağı bilinen bir gerçek. Dijitalin bu bilince sahip markalar için ideal reklam mecrası olduğu da bir diğer gerçek. IAB Türkiye olarak tüm markaları veriye dayalı satın alma yapmaya, kampanya değerlendirmelerini veriye dayandırmaya, verimli yatırım yaparak ekonomiye katkı sağlamaya davet ediyoruz.”

Siz de dijital reklamcılıktan faydalanarak işletmenizi büyütmek ve tanıtımınızı çok daha geniş kitlelere ulaşarak yapmak isterseniz, profesyonel destek için bize ulaşabilirsiniz;

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − seventeen =