0 850 303 06 99 [email protected] Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı - İzmir
iş ve sosyal stratejiler

Neden Sosyal Bir Strateji Yerine İş Stratejisine İhtiyacınız Var?

Günümüzde sosyal medyanın gücünün ve öneminin hepimiz farkındayız. Her türlü konuda farkındalık yaratmak, kamuoyu oluşturmak, markalar açısından bilinirlik sağlamak ve satışı desteklemek sosyal medyanın nimetlerinden. Dolayısıyla tüm markalar bu dünyadan uzak kalmamak adına sosyal medyaya dahil oluyor.
İşletmelerin sosyal medyada bulunma, sosyal medya aracılığı ile bağlantı kurma gereği tabii ki inkar edilemez. Yalnız burada büyük resmi kaçırmamak gerekiyor. Bir işletme olarak iş stratejiniz her zaman sosyal medya stratejinizden önce gelmelidir. Sosyal medya, iş stratejinizi takip etmelidir.

Önceliğin Yanlış Olması

Sosyal medya platformlarının alıcılarınızın bulunduğu yer olduğunu düşünebilirsiniz. Bu sebeple onlara ulaşma ve etkileşim kurma yolunda zaman ve kaynak ayırmak, fikirler üretmek doğru bir seçenektir.
Buradaki temel sorun, sosyal medyanın başlangıç ve son olarak görülmesidir. Bu senaryoda, sosyal stratejilerinizin başladığı ve sosyal hedeflerinizin bittiği yer sosyal medyadır. Bu bakış açısı fazla sınırlayıcıdır. İşinizin diğer tüm önemli kısımlarını gölgede bırakmanıza ve tanıtmakta başarısız olmanıza sebep olabilir.


Her zaman ilk göz önünde bulundurduğunuz mutlaka iş hedefleriniz olsun. Marka ya da işletme olarak en büyük, en temel hedefleriniz neler? Farkındalık yaratmak, öncü üretim, iş ortaklarıyla etkileşim ve hızlı müşteri hizmeti temel hedeflerinizden bazıları olabilir. Bu hedeflere ulaşmak için müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerinizle nasıl bir etkileşim içinde olmalı, hangi eylemleri gerçekleştirmelisiniz? Bu ve bunun gibi sorularınızın yanıtlarını bulduktan sonra sosyal medyayı işin içine sokabilirsiniz.

Destek Sistemi Olarak Sosyal

Sosyal medya; bir işletme için amaç değil, işinizi ileriye taşımanıza yardımcı olabilecek, görünürlüğünüzü ve marka bilinirliğinizi artırmaya yarayacak yardımcı bir araçtır. Yazar Jay Baer’in söylediği gibi; “Amaç, sosyal medyada iyi olmak değildir. Amaç, sosyal medya sayesinde iş dünyasında iyi olmak. ”


Pek çok pazarlamacı sosyal olanı “ücretsiz” olarak görse de öyle olmadığını hatırlamak önemlidir. Sosyal medya kullanımı ücretsizdir fakat belli bir stratejide ve çizgide kendinizi temsil etmek bir maliyet ve çaba gerektirir. Dolayısıyla fırsat maliyeti ile birlikte gelir.

Kitleyi ve İşini Tanımak

Günümüzde artık sosyal medya çok değerli ve işletmeler mutlaka bu alanda var olmalı. Fakat bunu ne zaman, nerede ve ne şekilde yapacağını sağlamlaştırmalı, işletme hedefleriyle ortak yürütmelidir. Sosyal etkinliklerinizin hedef kitlenizle uyumlu olduğundan emin olun. LinkedIn’de el sanatları hakkında içerik olmamasının ve Instagram, Pinterest gibi uygulamalarda fazla resmiyetin bulunmamasının bir sebebi vardır. İşinizi, hedefinizi, kendinizi ve hedef kitlenizi tanımak ve buna uygun bir sosyal strateji belirlemek sizi öne taşıyacak bir adımdır.
Sosyal medyaya olan yaklaşımınızı değiştirmeyi düşünürken, en üst düzeyde başlamayı unutmayın:

Üst düzey stratejiyi ve misyonu anlamak için zaman ayırın, ardından pazarlama stratejilerinizi düzenleyin. Araçların, taktiklerin ve diğer alt seviye öğelerinin seçeneklerinizi sınırlamasına izin vermeyin.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + seven =