0 850 303 06 99 [email protected] Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı - İzmir

Facebook, Yeni Arayüz Tasarımına Geçiş Yaptı

Facebook, çok uzun bir aranın ardından ilk kez web sitesinde ve uygulamada büyük bir değişikliğe gitti. Kullanıcılarına sunduğu arayüzü tamamen değiştiren ve bu değişimle birlikte farklı özelliklerini öne çıkaran Facebook, bu sayede kullanıcılarının uygulamada daha çok zaman geçirmesini sağlamayı planlıyor.

Yeni tasarımda dikkat çeken ilk özellik, şimdiye kadar hep ön planda olan mavi rengin artık yerini beyaza bırakmış olması. Logo kullanımı ise eski köşeli yapısını yuvarlak bir tasarıma bırakmış durumda. Aynı zamanda logonun rengi de değişmiş ve koyu maviden turkuaza yakın bir maviye geçilmiş. Ancak isterseniz yeni Facebook’u karanlık modda da kullanabiliyorsunuz. Bu da yeni tasarıma dair en çok sevilen detaylardan biri olacak gibi görünüyor.

İşlevsel değişikliklere gelecek olursak, artık Facebook’a masaüstünden giriş yaptığımızda karşımıza 5 farklı sekme çıkıyor. ‘’Ana Sayfa, Watch, Marketplace, Gruplar ve Oyun’’ sekmelerine tek tıkla ulaşmamızı sağlayan yeni güncelleme ile birlikte aynı zamanda daha akıcı bir sayfa tasarımı da yapılmış diyebiliriz.

Oyun yayıncılığının geldiği noktadan faydalanmak isteyen Facebook, Oyun sekmesinde onlarca farklı oyundan pek çok yayıncının yayınlarına doğrudan ulaşmanızı sağlıyor. Aynı zamanda burada dilediğiniz yayınları takip edebiliyorsunuz.

Watch sekmesinde ise pek çok programa ve canlı yayına ulaşabilmeniz mümkün. Bu sekmedeki yeniliklerin Facebook’un gelecekte daha çok video, yayın ve program izlenebilen bir platform haline gelmeyi planladığını söyleyebiliriz.

Bu kadar fazla özelliği tek bir uygulamada sunmaya çalışmak Facebook için bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı olacak, hangi özellikler ve yenilikler kullanıcıları uygulamaya daha çok bağlayacak gelecek günlerde göreceğiz. Ancak güncel haliyle Facebook’un artık eskiden bildiğimiz platform olmaktan iyice uzaklaştığını, kendine bambaşka bir yön çizdiğini söylemek mümkün.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − ten =