0 850 303 06 99 [email protected] Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı - İzmir

Türkiye, Mobil Bankacılık Kullanımında Avrupa’yı Geride Bıraktı

Bankalar sürekli olarak güncelleyerek geliştirdikleri mobil bankacılık uygulamalarıyla, işlemlerin daha kolay yapılabilmesi için çabalıyorlar. Hesap kontrolünden havale ve EFT’ye, kredi başvurusundan kod ile para çekmeye kadar pek çok işlemin basitçe yapılabildiği mobil bankacılık uygulamaları, bu sayede bankalardaki yoğunluğu da azaltıyor.

IPSOS tarafından 15 bin kişi ile görüşülerek gerçekleştirilen ING Uluslararası Araştırmalar raporunun 2018 sonuçları açıklandı. Mobil bankacılık kullanımı ve ödeme trendlerini konu edinen araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye, dünya genelinde mobil bankacılığı en çok kullanan ülkeler arasında.

Sonuçlara göre dijital bankacılık kullanan her 4 kişiden 3’ü hesaplarını kontrol etmek için mobil bankacılık uygulamalarını kullanıyor.  Bu rakamlar oransal olarak değerlendirildiğinde ise Avrupa’da kullanım oranı %65 iken Türkiye’de bu oran %76.

Avrupa’da dijital ve mobil bankacılık üzerinden fatura ödeme işlemlerinde oran %40 iken Türkiye’de bu oranın hayli yükselerek %60’a ulaştığı görülüyor.

İnternet üzerinden alışveriş yapmada ise ‘haftada en az bir kere internetten alışveriş yapanlar’ İngiltere’de %41’lik oranla ilk sırada, Türkiye’de ise bu oran %28.

Mağazadan yapılan alışverişlerde ödeme seçenekleri üzerinde yapılan araştırmaya göre Türkiye’de %52 ile kredi kartı ile ödeme ilk sırada yer alıyor. Kredi kartını, %22 ile nakit ödeme ve %20 ile banka kartı ile ödeme seçenekleri izliyor.

Avrupa’da ise banka kartı %32, kredi kartı ise %31’lik oranlara sahip.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − eight =