0 850 303 06 99 [email protected] Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı - İzmir

Searchmetrics 2017 Raporuna Göre Sıralamayı Etkileyen En Önemli Faktörler

Her yıl SEO anlamında sıralamaları etkileyen faktörlerin raporunu yayımlayan Searchmetrics, 2017 yılının raporunu da yayımladı. Bu rapor, tam 10000 kelimenin pozisyonuna bakılarak bunu etkileyen maddelerin analiz edilmesiyle oluşturuluyor. Ve bu rapor, sektörde oldukça önemli. Çünkü web sitesinin trafiğini yükseltmek isteyen herkes için Google’ın elçisi niteliğinde. Peki bu seneki raporda genel olarak neler diyor?

Yapay Zeka (Machine Learning)

Bildiğimiz üzere aramalarda kullanıcıya daha iyi sonuçlar vermek için Google sürekli algoritmalarını geliştiriyor. Ve her bir yenilik ile daha anlamlı sonuçlar verme hedefinde. Tam da bu noktada SEO dünyasının yeni mücadele alanı kullanıcıları yakından takip etmek ve onlara istedikleri bilgiyi doğru ve açıklayıcı bir şekilde sunmak. Artık aramalar “diyet programı” veya “yemek tarifi” gibi kelimelerden ziyade “2 haftada nasıl zayıflarım?”, “romantik bir akşam yemeği için yemek tarifleri” şeklinde daha uzun anahtar kelimelerden oluşuyor. Artık temel anahtar kelimeleri hedefleyen içerikler yetersiz kalıyor ne yazık ki. Onlar zaten olmalı, onların yanında bir de bu gibi kelimeleri hedefleyen içerikler de yer almalı.

İçerik Her Geçen Gün Önem Kazanıyor

Yukarıda da bahsettiğimiz sebepten dolayı içeriğin önemi her geçen gün artıyor. Bir anahtar kelimeyi hedefleyerek yazılan 400-500 kelimelik yazılar markanızı öne taşımayalı hayli zaman oluyor zaten. Burada sizi öne çıkaracak olan bir internet kullanıcısı gibi düşünerek içerik planı çıkarmanız ve yazmanız. Searchmetrics’in raporuna göre ilk iki sıra genel olarak geçilmesi zor markalardan oluşurken 3-6 arasındaki yer alanlar içerik anlamında en alakalı ve doyurucu olanlar. Hatta bazılarının başlığında hedef anahtar kelime bile geçmiyormuş. “Bu nasıl olur?” diyorsanız özellikle Google, sayfanın kelime ile ilişkisine bakarak size değer biçiyor artık, başlığında veya H1 etiketinde anahtar kelime geçip geçmediğine bakarak değil.
Anahtar kelime analizi yaparken genel bir analiz yanında her ay hatta her hafta değişen sektörünüzle alakalı trend kelimeleri de belirlemelisiniz. Bir kereye mahsus yapılan anahtar kelime analizi devri ne yazık ki bitti. Bu analizinizi güncel tutmalısınız.

Teknik Kısmı da Gözden Kaçırmayın

İçerik kısmını beslerken birtakım altı çizilesi teknik SEO kısmını da unutmamak gerek. Sayfa hızı, görsel ve dokümanların düşük dosya boyutu, sade ve anlaşılır site mimarisi, mobil uyumluluk ve meta etiketleri en önemli teknik konular arasında.
Searchmetrics raporunda ise Google’ın en sevdiği sitelerin “https” olanlar olduğunun altı çiziliyor. Çoktandır https’in bir sıralama faktörü olduğu biliniyordu. Google, http olan siteleri güvensiz olarak işaretliyor. 2017 yılı https’e geçmek için güzel bir yıl olabilir.

Daha Az Backlink, Daha Çok Site İçi Link

Yine Searchmetrics raporuna göre rakiplerinize kıyasla daha çok sayıda backlinke sahip olmadan onlardan daha iyi bir sıralama elde etmeniz mümkün. Bu da site içi linkleme ile oluyor. Kullanıcılarınızın sitenizde kaybolmaması ve aradığını kolayca bulabilmesi için site içi linklemeye önem vermelisiniz. Kullanıcı deneyimini her şeyin önünde tutan Google’ın böyle bir politika çiziyor olması pek şaşırtıcı değil aslında.
Kısaca 2017 yılında SEO noktasında odaklanmanız gereken şeyler;

  • Hem genel hem de trendsel anahtar kelimeleri de kapsayan farklı ve açıklayıcı içerikler
  • Kullanıcı deneyimini arttıracak şekilde kurgulayacağınız site içi linkleme
  • Kullanıcılara güvenli bir deneyim sunmak için https’e geçiş
  • Sayfa hızı, mobil uyumluluk gibi birtakım teknik SEO faktörlerine önem vermek

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − two =