0 850 303 06 99 [email protected] Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı - İzmir

Her Öğrencinin Telefonunda Olması Gereken 9 Uygulama

Malum okullar açıldı… Biliyoruz ki özellikle öğrenciler yaz tatilinin bitmesini istemiyor. “Deniz kum güneş” üçlüsünden sıyrılıp “okul ders sınav” üçlüsüne adapte olmak bir miktar sancılı olacak. Bu yazımızda adaptasyon sürecinde işinize yarayacak, okul dönemine daha verimli ve programlı başlamanıza yardımcı olacak belli başlı uygulamaları listeledik. Umarız faydalı olur! ☺

1-Google Drive

Google Drive düzenli kullanıldığında gerçekten çok verimli bir uygulama. Tüm notlarınızı, dosyalarınızı, fotoğraf ve videolarınızı barındırma ve kolayca mail yoluyla paylaşma imkanı sağlıyor. Bunun yanında Google hesabına sahip bir veya birkaç arkadaşınız ile ortak çalışmalar yapabiliyor, sunum ve Excel oluşturabiliyorsunuz. Eğer daha önce denemediyseniz bu dönemde bir şans vermenizi tavsiye ederiz.

2-Google Calender

İkinci önerimiz yine Google uygulaması. Ajanda kullanmak, planlı programlı olmak sizi başarıya götürecek önemli bir adım. Google Calender tam bu noktada size yardımcı oluyor. Farklı kategori ve renklere bölerek günlük, haftalık ve aylık planlar hazırlayabiliyor, görüşme ve ders saatlerinizi girip öncesinde çalması için alarm kurabiliyorsunuz. Bilgisayardan ve telefondan rahatlıkla kullanabileceğiniz bu uygulama ile hiçbir ödevinizi unutmayacak, projelerinizi zamanında bitireceksiniz.

3-TED

TED sadece öğrenci değil herkesin telefonunda bulunması gereken bir uygulama kesinlikle. Bakış açısını genişletmek isteyen, Dünya’ya dair daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen ve vizyon oluşturmak isteyen herkesin kendisine göre bir şeyler bulacağı bir uygulama. Bizce en güzel yanlarından birisi de konuşmaları telefonunuza indirip istediğiniz zaman istediğiniz yerde izleme-dinleme şansına sahip olmanız. Ve evet bir diğer en iyi özelliği de altyazılar. Türkçe, İngilizce ve daha onlarca dilde altyazı seçeneğine sahip konuşmalarla hem bilgi dağarcığınızı genişletebilir hem de bunu yaparken dil öğrenebilirsiniz. Mesela bir konuşmayı önce altyazısız, sonra öğrendiğiniz dildeki altyazısıyla ve sonra da Türkçe altyazılı izleyebilir ve bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

4-Forest

“Telefon ve sosyal medya bağımlısıyım!” diyorsanız bu uygulama tam size göre! Ders çalışırken, bir iş üzerinde çalışırken telefonla sürekli bölünmek dikkatimizi dağıtıyor ve çalışmamızın verimini oldukça düşürüyor. Fakat çoğu zaman bunu bildiğimiz halde telefondan uzaklaşamıyoruz. İşte bu uygulama telefondan uzaklaşma işini eğlenceli hale getiriyor. Bir saat belirleyip sanal bir tarlaya tohum ekiyorsunuz. Ve bu belirlediğiniz süre boyunca telefonu kullanmamanız gerekiyor. Eğer kullanırsanız tohumunuz çürüyor, fakat girmezseniz ağaç oluyor. Güzel bir ormana sahip olmayı kim istemez? ☺

5-Duolingo

Bu listede Duolingo olmazsa olmazdı herhalde. Bilmeyeniniz yoktur diye düşünüyoruz ama bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse ücretsiz bir şekilde dil öğrenebileceğiniz bir uygulama. Programınıza uygun olarak günlük çalışmak istediğiniz süreyi seçiyorsunuz. 10-15-20 dakika gibi. Ve sonrasında 24 saat içinde o pratiği yapmanız gerekiyor, Barış Özcan’ın “Zinciri Kırma” pratiği gibi eksiksiz yaptığınız her gün, gün sayınız artıyor. Eğer bir gün yapmazsanız gün sayısı sıfırlanıyor. Ama bunun dışında bırakıp 1 hafta sonra da devam etseniz konu olarak aynı yerden devam ediyorsunuz. Sürekli tekrara dayalı bir stratejiyle sadece günde 10-15 dakikada yeni bir dil öğrenmeye başlıyorsunuz. Kesinlikle denemenizi öneririz.

6-Pomodoro

1980’lerde Francesco Cirillo adlı biri tarafından geliştirilmiş olan Pomodoro Tekniği, o zamandan beri çalışmakta sıkıntı çeken bir çok insanın kullandığı ve olumlu sonuç aldığı bir çalışma sistemi. Bu tekniğin temelinde kısa süreli çalışmalar ve ardından minik molalar takip ediyor. 25 dakikalık çalışma, 5 dakika mola ve bu pomodoro 4 kez tekrarlanınca 25-30 dakikalık uzun bir mola veriliyor. Bu çalışma tekniğini denemek isteyenleri yönlendirmek ve bilgilendirmek için oldukça verimli bir uygulama.

7-RealCalc Scientific Calculator

Matematikçilere gelsin bu uygulama ☺ Dünya üzerindeki en iyi hesap makinesi uygulamalarından bir tanesi. Her türlü işlemi rahatlıkla yapabileceğiniz bu uygulamaya göz atın bizce.

8-Any.Do

Bu uygulama da yine bir planlama uygulaması. Unutkan öğrenciler için biçilmiş kaftan. Size girdiğiniz etkinliklerle ilgili istediğiniz aralıklarla alarmlar göndererek unutmanıza olanak tanımıyor.

 9-Canva

Canva, grafik tasarım konularında faydalanabileceğiniz ücretsiz bir uygulamadır. Bu alanda kendini geliştirmek isteyenlerin severek kullanacağı bir uygulama olmasının yanında özellikle CV ve sunum hazırlama araçlarının çok kullanışlı olduğu bir uygulama. Türkçe dil seçeneği ve profesyonel ve kullanışlı arayüzü ile sevginizi kazanacak.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 3 =