0 850 303 06 99 [email protected] Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı - İzmir

Evden Çalışırken Kendimizi Nasıl Motive Ederiz?

Son günlerde baktığımız her yerde tek bir şey görür olduk; koronavirüs salgını. Tüm dünyada halk sağlığını tehdit eden bu salgın hızla yayılmaya devam ediyor ve dünya genelinde alınan en büyük önlem ise sosyal izolasyon. Pek çok ülke bu anlamda ciddi önlemler alıp sokağa çıkma yasağı ilan etmiş durumda, henüz bu yasağı getirmeyen ülkelerde ise pek çok işkolu evden çalışma modeline geçiş yaptı bile.

Kulağa çok çekici gelse de evden çalışmak aslında düşünüldüğü kadar kolay değil. Psikolojik olarak zaten baskı altında olduğumuz bu günlerde evde çalışırken odaklanmada problemler yaşama ihtimalimiz oldukça yüksek. Ayrıca birlikte çalıştığımız ve sürekli akıcı bir iletişime sahip olduğumuz ekiplerimizden uzakta çalışmak da işleri biraz daha zorlaştırabiliyor ve bu süreçte motivasyon kaybı da yaşamamız muhtemel.

Peki kendimiz ve ekibimiz için evden çalışma sürecini nasıl daha verimli ve kolay bir hale getirebiliriz? 

İlk olarak en önemli adım kesinlikle evde kendimiz için konforlu bir çalışma alanı oluşturmak. Örneğin koltukta çalışmak kendimize yapacağımız en büyük kötülüklerden biri olur çünkü hem odaklanmamızı zorlaştırır hem de duruş bozukluğu yüzünden ağrılar yaşamamıza sebep olur. Bu da uzun vadede verimimizi düşürecek en büyük etmen diyebiliriz.

Çalıştığımız masada, işimize devam ederken ihtiyaç duyacağımız her şeyin, tıpkı ofiste olduğu gibi gözümüzün önünde olmasına da özen göstermeliyiz.

Bir diğer önemli konu ise kendimize vereceğimiz molaları planlamak. Eğer ofisteyken saatte bir kendimize 10-15 dakikalık ufak molalar veriyorsak bunu evde de bu şekilde devam ettirmeli, masamızdan sürekli kalkmadan yaptığımız işe odaklandığımız süreyi kısaltmamalıyız.

Mesai saatlerini dikkate alarak çalışmak da oldukça önemli. Sabah işe gider gibi kalkıp bilgisayarın başına geçmek, psikolojik olarak kendimize ‘’Evde olsam da hala çalışıyorum’’ demenin en kolay yollarından biri. 

Kendimiz için atacağımız bu basit adımların yanında çalışma arkadaşlarımız ile nasıl iletişim kurduğumuz da oldukça önemli. Gün içerisinde iş akışından birbirimizi haberdar ederek, güne başlarken birlikte günlük bir iş planı oluşturarak ve gün sonlarında Skype ya da benzer araçlar üzerinden görüntülü toplantılar yapıp iletişimde kalmaya devam ederek süreci standart akışından uzaklaştırmadan çalışmaya devam edebiliriz. Bu hem iş verimimizin düşmesini engelleyecektir hem de tek başımıza çalışıyor olmanın verdiği psikolojik baskıyı az da olsa ortadan kaldıracaktır.

Bütün bu atacağımız adımların dışında en önemlisi ise yaşadığımız verim kaybını ya da evde çalışırken yaşadığımız problemleri ekibimizle de paylaşmak ve ortak çözümler üreterek çalışmaya devam etmek.

Bütün bunları kendi sistemimizi oturtarak yapabilirsek, evden çalışmak daha kolay ve keyifli bir hale gelecek.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + 3 =