0 850 303 06 99 [email protected] Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı - İzmir

Covid-19 2021 Oscar Ödül Törenini Nasıl Etkiledi?

Pandemi sinema sektörünü de vurdu. Beklenen çoğu filmin çekimleri ve vizyon tarihi ertelendi. Akademi Ödülleri veya popüler adıyla Oscar Ödülleri’nde de salgın sebebiyle kural değişikliği yapıldı. Artık internet üzerinde yayınlanan filmler de değerlendirmeye alınacak. Ayrıca En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı tek bir kategoride birleştirildi.
Akademi yönetimi, corona virüs salgını nedeniyle bu yılki toplantısını online olarak gerçekleştirmişti. Toplantının ana gündem maddesi corona virüsü salgını nedeniyle sinema salonlarının kapanması ve film çekimlerinin durdurulmasıydı. Akademi’nin bu toplantısında Oscar Ödülleri’ne hangi filmlerin katılabileceğine dair tarihi bir karar alındı.
Daha önce, bir filmin Oscar’a aday olabilmesi için, Los Angeles’ta en az 7 gün boyunca ve üçer seans olarak gösterim şartı vardı. Akademi, sadece bir yıllığına bu kuraldan vazgeçilmesini kararlaştırdı. Böylece internette yayınlanmış filmler de bu yılki değerlendirmeye alınacak. Salonlar tamamen açıldıktan sonra ise bu kural rafa kaldırılacak.Bunun yanı sıra Ses Miksajı ve Ses Kurgusu dalında iki ayrı ödül veren Akademi, artık ses dalında tek ödül verecek. Orijinal müzik dalında ise, yüzde 60 özgün olma şartı bulunuyordu, bu şart devam filmlerinde yüzde 80 olarak revize edildi.
Akademi üyeleri Uluslararası En İyi Film kategorisinde yarışacak filmleri internet üzerinden izleyecek. Ön oylama zorunlu olacak ve esas oylamada üyelerin oy verebilmesi için belli bir süre izleme zorunluluğu olacak.
93. Akademi Ödül Töreni’nin 28 Şubat 2021 gecesi ABC ekranlarından canlı yayınlanması planlanıyor.
İşte Vizyon Tarihi Ertelen Filmlerden Bazıları;
1)No Time To Die
2) A Quiet Place Part 2
3) Fast and Furious 9
4) Mulan
5) The New Mutants
6) Antlers
7) The Batman
8) Black Widow
9) The Woman in the Window
10) Avatar 2

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − thirteen =