0 850 303 06 99 [email protected] Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı - İzmir

BTK’dan Açıklama: Ulusal Mobil Uyarı Sistemi Kurulacak

Ülkemiz son günlerde Manisa, Ankara ve Elazığ’da arka arkaya yaşanan depremlerle sarsıldı. Özellikle Elazığ’da yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremden sonra, deprem için alınması gereken önlemler gündeme geldi.

Türkiye, bulunduğu konum ve jeolojik yapısı itibariyle bir deprem ülkesi ve gerek yapılaşma gerekse de teknolojik altyapısı ile olası büyük depremlere karşı hazırlıklı olması gerekiyor. 

Deprem sonrasında özellikle iletişimin sağlanması konusunda yaşanan problemler ise akla en çok da bu tür doğal afetlerden sonra nasıl haberleşeceğimiz sorusunu getiriyor.

BTK bünyesindeki Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı tarafından 14 Ocak’ta alınan karar doğrultusunda 22 Ocak’ta yayımlanan Ulusal Mobil Uyarı Sisteminin Kurulmasına ve İşletimine İlişkin Yönetmelik Taslağı, afet, acil durumlar ile kamu düzenine, milli güvenliğe ve ulusal siber güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlarda kullanıcıların bildirimler alarak haberdar edilmesini sağlayan bir sistemin kurulması ve işletilmesi ile ilgili konulara değiniyor.

Bu Ulusal Mobil Uyarı Sistemi ile ulusal güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlarda ve afetlerde coğrafi olarak belirli bölgelerde bulunan kullanıcılar, Mobil Alarm Sistemi (CMAS), Hücresel Yayın Sistemi (CBS), Çağrı Öncesi Anonsu ve SMS sistemlerinden birinden bildirim alarak bilgilendirilecek.

Mobil Alarm Sistemi yöntemi ile yapılacak bildirimler; devlet düzeyinde uyarılar, hayati riskler ile ilgili uyarılar ve kayıp/kaçırma duyuruları olmak üzere üç farklı kategoride yapılabilecek. 

Bu uyarı sistemleri sayesinde olası tüm acil durumlarda, operatörlerde yoğunluk oluşturmadan haberleşme ve bilgilendirme yapılabilecek.

Sistemin stabil çalışıp çalışmadığını kontrol edebilmek için yılda en az bir kere bildirim gönderilerek test yapılacak.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 11 =